Ile pali auto na LPG?

Zastanawiając się nad ekonomiczną stroną posiadania auta na gaz chcemy wiedzieć ile taki samochód może palić oraz jak wyglądają ceny paliwa. Natomiast w porównaniu z benzyną zawsze używanie mieszanki propanu i butanu okaże się tańsze.

Obecnie średnia cena benzyny bezołowiowej to 5,38 zł za 1 l, a benzyny bezołowiowej premium 5,63 zł za 1 l. Natomiast średnia cena paliwa LPG wynosi 2,72 zł za 1 litr. Jest więc właściwie i połowę tańsze. Natomiast trzeba też wziąć pod uwagę, że gazu spala się więcej. Ile dokładnie zależy od samochodu, a także od sposobu i warunków jazdy. Natomiast zwykle auto zużywa od 10 do 20% więcej gazu niż benzyny. Paliwo LPG ma mniejszą moc energetyczną niż benzyna i dlatego samochód musi spalić go nieco więcej, aby mieć te same osiągi. Do obliczenia spalania gazu przez nasze auto w ciągu miesiąca czy roku można użyć kalkulatora opłacalności LPG. Jego głównym zadaniem jest wyliczenie po jakim czasie zwrócą się koszty montażu instalacji gazowej, ale przy okazji można też zdobyć inne informacje.

Żeby skorzystać z kalkulatora opłacalności instalacji gazowej wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej takie hasło i wybrać kalkulator, który będzie uwzględniał także opcję obliczania zużycia benzyny i gazu. Wpisujemy po kolei ceny benzyny i gazu, zużycie benzyny, zużycie gazu (możliwe że wymagane będzie procentowe określenie o ile więcej zużywa się gazu), miesięczny przebieg auta i cenę instalacji gazowej. Kalkulator wyliczy ile oszczędza się miesięcznie oraz rocznie i po jakim czasie zostanie zamortyzowany koszt instalacji LPG. Warto wiedzieć o tym, że istnieje również możliwość zamontowania instalacji CNG. Wówczas korzysta się ze sprężonego gazu ziemnego, który jest jeszcze tańszy niż propan-butan. Jest też ekologiczny. Natomiast w tej chwili paliwa CNG nie można dostać na wszystkich stacjach. Oprócz swoich zalet ma ono pewne wady, między innymi konieczność sprężenia gazu do wysokiego ciśnienia. Tak czy inaczej samochody na gaz to najlepszy dowód na to, że nawet jeśli samochód pali więcej to może się to okazać opłacalne finansowo.