Instalacje CNG do diesla

W samochodzie z silnikiem diesla również można bez większego problemu zamontować instalację gazową LPG. Oznacza to, że samochód będzie zasilany mieszanką propanu i butanu (LPG to Liquefied Petroleum Gas ). Natomiast można też wybrać instalację CNG ( Compressed Natural Gas).

Paliwo CNG to sprężony gaz ziemny. Samochody z silnikiem diesla normalnie są zasilane olejem napędowym. Jest on tańszy od benzyny, a ponad to diesle palą mniej niż auta ze standardowym silnikiem. Natomiast okazuje się, że jeszcze bardziej ekonomiczny będzie diesel na gaz. Co prawda aby możliwe było spalanie gazu konieczna jest niewielka ilość oleju napędowego, jednak wciąż takie rozwiązanie jest nawet o 30% tańsze niż używanie samego oleju napędowego. Obecnie w Polsce znacznie bardziej popularne jest paliwo LPG niż CNG, natomiast warto poznać zalety sprężonego gazu ziemnego. Po pierwsze gaz ziemny jest tańszy niż propan-butan. Głównym jego składnikiem jest metan, który podczas spalania wydziela bardzo niewiele CO2, co jest oczywiście niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Ponieważ metan spala się dość wolno wpływa to pozytywnie na głośność pracy silnika. Gaz ziemny dociera na stacje gazociągiem i w związku z tym unika się ryzyka związanego z jeżdżeniem cystern z gazem po drogach. Poza tym gaz ma bardzo dobra jakość.

Trzeba też jednak zdawać sobie sprawę z wad paliwa CNG. Żeby go używać konieczne jest zamontowanie butli wysokociśnieniowej. Najlepsze są butle kompozytowe, ale sporo kosztują. Tańsze butle ze stali są natomiast dosyć ciężkie. Samo paliwo ma większą objętość niż propan-butan albo benzyna. W ogóle montaż instalacji gazowej CNG może się okazać trudniejszy niż LPG. Pewnym problemem jest też ograniczona ilość stacji, na których można zatankować paliwo CNG. Po pierwsze stacja musi sprężyc je do wysokiego ciśnienia. Po drugie jest większy popyt na paliwo LPG i tu w pewnym sensie koło się zamyka. Tak naprawdę więc jedna sprawa to podjęcie decyzji czy montuje się instalację gazową, a druga to przemyślenie którą z nich wybrać – LPG czy CNG.