Kalkulator opłacalności instalacji

Często słyszy się o tym, że zamontowanie w samochodzie instalacji gazowej jest bardzo opłacalne. Poza tym jest ekologiczne i ma jeszcze inne zalety, których jednak nie da się sprawdzić zanim nie zacznie się jeździć autem na gaz. Natomiast jeśli chodzi o opłacalność finansową montażu instalacji gazowej można to obliczyć.

Żeby oszacować opłacalność instalacji LPG można skorzystać z jednego z kalkulatorów zwrotu dostępnych w Internecie. Bierze on pod uwagę wszystkie istotne czynniki finansowe: ceny benzyny i gazu, a także ich średnie zużycie przez samochód, koszt montażu instalacji gazowej oraz liczbę kilometrów, które przejeżdża się w ciągu miesiąca. Na podstawie tych danych kalkulator może obliczyć po jakim czasie zwróci się koszt instalacji gazowej. Wpisujemy więc po kolei aktualną cenę za 1 litr benzyny w PLN oraz aktualną cenę za 1 litr gazu w PLN. Następnie zużycie benzyny i gazu – ile potrzeba litrów na przejechanie 100 km, a także ile auto pali gazu w l/100 km. W końcu potrzebna jest informacja o średniej ilości przejeżdżanych miesięcznie kilometrów i informacja o cenie instalacji LPG. Potem wystarczy nacisnąć „oblicz”. Wówczas otrzymujemy informacje jaki jest koszt przejechania 100 km na benzynie, a jaki na gazie i ile w związku z tym ile oszczędza się używając instalacji gazowej. Natomiast kluczowa jest informacja dotycząca tego ile kilometrów trzeba przejechać, aby koszty montażu instalacji gazowej całkowicie się zwróciły. Kalkulator oblicza też za ile lat czy miesięcy to nastąpi.

Niektóre kalkulatory opłacalności instalacji gazowej biorą pod uwagę dodatkowe rzeczy. Dość często zimą zalecane jest używanie benzyny do uruchomienia samochodu. Kalkulator może uwzględnić jej koszty i to w różnych rodzajach instalacji gazowych – sekwencyjnych, podciśnieniowych, zwykłych. Poza tym można dodać również koszty serwisu oraz przeglądów technicznych instalacji LPG wraz z zaznaczeniem ile auto ma w tej chwili lat. Dodatkowo można podać planowany czas używania samochodu. Najbardziej precyzyjne kalkulatory podają nie tylko dane liczbowe, ale również wnioski. Dzięki temu można uzyskać pełniejszy obraz sytuacji i podjąć w pełni świadomą oraz przemyślaną decyzję odnośnie instalacji gazowej w samochodzie.