Regulacja, przegląd, serwisowanie instalacji LPG

Kiedy oblicza się koszty związane z używaniem instalacji gazowej, żeby zastanowić się na ile jest ona opłacalna, to oprócz ceny montażu instalacji LPG, cen paliwa i spalania trzeba wziąć pod uwagę konieczność przeglądów technicznych, regulacji oraz wymiany różnych części.

Jeśli samochód zasilany gazem jest regularnie kontrolowany oraz wymienia się w miarę potrzeby pewne elementy, to powinien on działać bez zarzutu przez długi czas. Natomiast trzeba o to dbać bardziej niż w przypadku auta na benzynę. Ważne jest też tankowanie sprawdzonego i pewnego paliwa. Zrobienie dokładnego przeglądu instalacji gazowej w samochodzie jest szczególnie ważne przed zimą. W ten sposób zabezpieczymy silnik przed uszkodzeniem oraz ograniczymy zużycie paliwa. Natomiast w ogóle zawsze trzeba przestrzegać terminów przeglądu zalecanych przez producentów instalacji gazowej. Zazwyczaj jest to co rok lub po przejechaniu 15 000 km. Właśnie podczas takiego przeglądu może się okazać, ze coś wymaga regulacji lub wymiany. Warto dowiedzieć się na co serwisanci na pewno powinni zwrócić uwagę.

Podczas przeglądu instalacji LPG powinno się sprawdzić szczelność połączeń przewodów. Kolejna rzecz to wymiana filtrów. Filtr fazy lotnej wymienia się częściej niż ciekłej. Instalacje gazowe IV generacji zwierają oba rodzaje filtrów, pozostałe tylko fazy ciekłej. Co jakiś czas wymiany wymagają także takie elementy jak filtr powietrza, świece i przewody. Poza tym niezbędne jest uzupełnianie oleju. Mniej więcej co 80 000 km wymagana jest wymiana reduktora. Nazywany jest też parownikiem, bo rozpręża oraz odparowuje paliwo ze stanu ciekłego w lotny. Podobny jest czas żywotności listwy z wtryskiwaczami. Żeby wszystko dobrze działało trzeba co kilka lat kupić nową. Nieco dłużej wytrzymuje zbiornik gazu, ale termin jego ważności mija po 10 latach. Ewentualnie można postarać się o jego ponowne zalegalizowanie, co jest możliwe w serwisach samochodowych posiadających odpowiednie uprawnienia. Natomiast na pewno nie powinno się używać zbiornika dłużej niż 20 lat. Oczywiście konieczność zadbania o regularne przeglądy, serwisowanie i regulację dotyczy także instalacji gazowych CNG.