Schemat, elementy, rodzaje, generacje instalacji gazowej

Samochodowa instalacja gazowa to rozwiązanie, które pozwala znacznie zaoszczędzić na paliwie, a poza tym jest naprawdę ekologiczne. Nic dziwnego, że wiele osób rozważa wyposażenie swojego samochodu właśnie w takie rozwiązanie.

Jeśli chodzi o schemat i elementy instalacji gazowej to niezbędny jest oczywiście wlew paliwa, który umieszcza się w tylnym zderzaku lub pod wlewem benzyny. Jest on połączony ze zbiornikiem, który montuje się bagażniku. Może być podłużny albo zajmować miejsce koła zapasowego. Czasami zbiornik umieszcza się tez z tyłu pod podłogą auta. Wlew i zbiornik są połączone za pomocą miedzianych przewodów, podobnie jak zbiornik i instalacja wtryskowa. Tuż przy niej znajduje się reduktor, który utrzymuje ciśnienie gazu na odpowiednim stałym poziomie. Wszystko to połączone jest z komputerem sterującym pracą instalacji. Ostatni element to przełącznik, dzięki któremu można przejść z zasilania benzynowego na gazowe i  odwrotnie. Natomiast poszczególne instalacje gazowe mogą różnić się nieco od siebie w zależności od tego jaki rodzaj i generację wybierzemy.

Przede wszystkim można wybierać pomiędzy instalacją LPG i CNG. Pierwsza wymaga tankowania mieszanki propanu i butanu, a druga sprężonego gazu ziemnego. Większość osób wybiera instalację LPG, bo można ją łatwiej i taniej zamontować, poza tym paliwo jest ogólnie dostępne. W przypadku mniej popularnej instalacji CNG mogą wystąpić problemy ze znalezieniem stacji, na której dostępny jest sprężony gaz ziemny. Jeśli już zdecydujemy się na instalację LPG to może ona być sekwencyjna lub zwykła. Jest to związane również z wyborem generacji. Wyższe i nowocześniejsze generacje instalacji mają sekwencyjny wtrysk gazu. Tak jest w przypadku generacji IV i V. Montaż instalacji I generacji to koszt około 1 000 zł. Żeby zamontować instalację LPG II i III generacji trzeba wydać od 1 200 do 2 100 zł. Kolejna generacja to już wydatek do 4 000 zł. Najdroższa jest oczywiście instalacja V generacji, bo jej koszt to przynajmniej 9 500 zł. Jednak jej używanie pozwala na największy komfort jazdy oraz nie trzeba się martwić częstymi usterkami.