Wady i zalety samochodu na gaz

Osoby które myślą o przejściu z zasilaniu auta benzyną na gaz kalkulują opłacalność montowania instalacji gazowej. Jednak biorą również pod uwagę inne argumenty za i przeciw. Okazuje się, że rzeczywiście zarówno plusów, jak i minusów używania instalacji gazowej jest sporo.

Jeśli chodzi o argumenty przemawiające za montażem instalacji gazowej w samochodzie trzeba oczywiście wymienić niższe koszty gazu od benzyny. W związku z tym inwestycja się zwróci, a potem będzie już można tylko obliczać korzyści finansowe płynące z używania gazu zamiast benzyny czy diesla. Oczywiście jest to też znacznie bardziej ekologiczne. Samochód na gaz wydziela do środowiska o 80% mniej szkodliwych substancji. Zawsze istnieje możliwość używania podwójnej formy napędowej i wówczas w razie skończenia się gazu można przejść na benzynę. Cała instalacja gazowa jest lekka i łatwa w montażu. Natomiast w ogóle zbiornik z gazem jest bezpieczniejszy od tego z benzyną. Używanie gazu jest też lepsze dla silnika oraz świec zapłonowych. Funkcjonują one dłużej i lepiej. Tankowanie gazem nie przysparza żadnych problemów.

Jakie są minusy używania samochodu na gaz? Po pierwsze koszty instalacji. Co prawda można pomyśleć o samodzielnym montażu instalacji gazowej, ale trzeba się na tym znać. Chociaż gaz jest tańszy od benzyny, to z kolei przeglądy techniczne są droższe. Trzeba też uwzględniać dodatkowo koszty serwisowania i ewentualnej wymiany części instalacji gazowej. Poza tym układ wydechowy jest narażony na szybsze postępowanie korozji, bo spaliny zawierają sporo pary wodnej. Samochody na gaz mają większe spalanie. Dla niektórych osób pewnym problemem może być to, że butla z gazem zajmuje nieco miejsca. W przypadku instalacji starszej generacji zimą zalecane jest odpalanie samochodu przy pomocy benzyny. Dopiero potem przechodzi się na gaz. Jak więc widać jest się nad czym zastanawiać. Oczywiście sporo zależy od rodzaju samochodu i instalacji gazowej. Im bardziej nowoczesne rozwiązania są zastosowane, tym mniej jest minusów. Natomiast oczywiście znacznie wyraźniejsza staje się wtedy kwestia kosztów zamontowania instalacji gazowej.